آلبانی به دلیل حمله سایبری روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد

نخست وزیر آلبانی روز چهارشنبه گفت که آلبانی روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد و کارمندان سفارت این کشور را به دلیل حمله سایبری بزرگ نزدیک به دو ماه پیش که ظاهراً توسط تهران در وب‌سایت‌های دولتی آلبانی انجام شد، اخراج کرد.

این اقدام آلبانی عضو ناتو اولین مورد شناخته شده قطع روابط دیپلماتیک یک کشور به دلیل یک حمله سایبری بود.

کاخ سفید روز چهارشنبه متعهد شد که اقدام تلافی جویانه نامشخصی علیه ایران به خاطر آنچه که آن را «سابقه ای نگران کننده برای فضای سایبری» خواند، انجام دهد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که هفته‌ها کارشناسانی را برای کمک به آلبانی در محل حضور داشته و به این نتیجه رسیده است که ایران پشت این حمله «بی‌ملاحظه و غیرمسئولانه» و متعاقب آن عملیات هک و افشای اطلاعات است.

نخست وزیر ادی راما گفت که تصمیم دولت به طور رسمی در یادداشتی رسمی به سفارت ایران در تیرانا، پایتخت تحویل داده شده است. به همه کارکنان سفارت از جمله پرسنل دیپلماتیک و امنیتی دستور داده شد ظرف 24 ساعت آلبانی را ترک کنند.

در 15 جولای، یک حمله سایبری به طور موقت بسیاری از خدمات دیجیتال دولتی آلبانی و وب سایت ها را تعطیل کرد.

راما گفت که یک تحقیق مشخص کرد که این حمله سایبری توسط افراد یا گروه‌های مستقل انجام نشده است و آن را «تجاوز دولتی» خواند.

راما در بیانیه‌ای ویدیویی گفت: «تحقیقات عمیق شواهد غیرقابل انکاری را در اختیار ما قرار داد که نشان می‌دهد حمله سایبری علیه کشورمان توسط جمهوری اسلامی ایران که چهار گروه را برای حمله به آلبانی درگیر کرده بود سازمان‌دهی و حمایت شده است».

به گزارش تلویزیون دولتی ایران، ایران روز چهارشنبه اخراج دیپلمات ها را محکوم کرد و این اقدام را نسنجیده و کوته بینانه خواند.

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای با رد هرگونه حمله سایبری به وب‌سایت‌های دولتی آلبانی، گفت که این ایران است که هدف چنین حملاتی به زیرساخت‌های حیاتی خود است.

تیرانا گفت که با مایکروسافت و اف بی آی در تحقیق درباره این حمله سایبری همکاری می کند.

Mandiant، یک شرکت امنیت سایبری پیشرو در ایالات متحده، ماه گذشته ابراز “اطمینان متوسط” کرد که مهاجمان در حمایت از تلاش‌های ضد ناراضی تهران عمل می‌کنند.

گروهی که خود را «HomeLand Justice» می‌نامند، اعتبار حمله سایبری را که از باج‌افزار برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده می‌کرد، مدعی شدند. باج افزار بیشتر به دلیل استفاده از آن در اخاذی جنایی انتفاعی شناخته شده است، اما از نزدیک برای اهداف سیاسی، به ویژه توسط ایران، استفاده می شود.

ادعای «حومه لند عدالت» در یک کانال تلگرامی منتشر شد که در آن اسنادی که ادعا می‌شد مجوز اقامت آلبانیایی اعضای گروه اپوزیسیون ایرانی مجاهدین خلق – معروف به مجاهدین خلق – به همراه ویدئویی از باج‌افزار منتشر شده است. فعال شد. این کانال به فساد در دولت آلبانی و استفاده از هشتگ هایی از جمله #Manez اشاره کرد.

آلبانی، یکی از اعضای ناتو از سال 2009، به حدود 3000 ناراضی ایرانی مجاهدین خلق که در اردوگاه اشرف 3 در مانز، که در 30 کیلومتری (19 مایلی) غرب تیرانا است، پناه می دهد.

Mandiant گفت: “این فعالیت یک تهدید فعال برای سازمان های دولتی و خصوصی در سایر کشورهای عضو ناتو است.” از آنجایی که مذاکرات پیرامون توافق هسته‌ای ایران همچنان متوقف می‌شود، این فعالیت نشان می‌دهد که ایران ممکن است در آینده در عملیات حمله به شبکه‌های سایبری محدودیت کمتری احساس کند.»

در آن زمان، دولت آلبانی گفت که روش های هکرها مشابه حملات سال گذشته در سایر کشورهای ناتو از جمله آلمان، لیتوانی، هلند و بلژیک بود.

راما روز چهارشنبه تهران را به استخدام یکی از بدنام ترین گروه های بین المللی حمله سایبری متهم کرد که در حملات مشابه به اسرائیل، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اردن، کویت و قبرس دست داشت. او گفت تیرانا داده ها و نتایج تحقیقات را با شرکای استراتژیک و کشورهای ناتو به اشتراک گذاشته است.

دولت بایدن گفت از اقدام آلبانی برای قطع روابط با تهران حمایت می کند.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی در بیانیه ای گفت: «ایالات متحده به شدت حمله سایبری ایران را محکوم می کند. ما به درخواست نخست وزیر راما برای پاسخگویی ایران به این اولین حادثه سایبری می‌پیوندیم.»

واتسون گفت: «ایالات متحده اقدامات بیشتری را انجام خواهد داد تا ایران را در قبال اقداماتی که امنیت متحد آمریکا را تهدید می‌کند و سابقه نگران‌کننده‌ای برای فضای سایبری ایجاد می‌کند، پاسخگو باشد.»

اولتا ژاکا وزیر خارجه آلبانی گفت تیرانا از نزدیک با شرکای خود در ناتو و اتحادیه اروپا و همچنین در سطح دوجانبه ارتباط برقرار کرد و از آنها در تصمیم‌گیری آلبانی حمایت کرد و بدون شک از آینده برای رسیدگی به چنین مواردی خواستار شد. تهدید به بهترین شکل ممکن.»

ژاکا گفت: «تهاجمی بودن حمله، سطح حمله و بیشتر از این که یک حمله کاملاً غیرقابل تحریک بود، جایی برای هیچ تصمیم دیگری باقی نگذاشت.

جان هالتکویست، معاون رئیس جمهور Mandiant به آسوشیتدپرس گفت که حملات به آلبانی و حمله قبلی به مونته نگرو نشان می دهد که چگونه “سیستم های دولتی حیاتی در کشورهای ناتو آسیب پذیر و مورد حمله هستند.”

هالتکویست گفت: “حمله به آلبانی یادآور این است که اگرچه تهاجمی ترین فعالیت سایبری ایران به طور کلی در منطقه خاورمیانه متمرکز است، اما به هیچ وجه محدود به آن نیست.”

در ماه ژوئیه، مجاهدین خلق قصد داشت اجلاس جهانی ایران آزاد را در کمپ مانز با حضور قانونگذاران آمریکایی در میان مدعوین برگزار کند. این نشست “به دلایل امنیتی و به دلیل تهدیدات و توطئه های تروریستی” لغو شد.

تیرانا در دو مورد جداگانه در سال‌های 2020 و 2018 چهار دیپلمات ایرانی را به دلیل «تهدید امنیت ملی» اخراج کرد.

(AP)

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

پاربرگ سایت

Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهاندانشگاهdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency tutorial