این منبع می‌گوید ایجاد شتاب در مذاکرات ایران با غربCNN

به نظر می رسد که مومنتوم برای احیای مذاکرات پیرامون برنامه هسته ای رو به رشد ایران در حال ایجاد است. یک منبع دیپلماتیک در این باره به سی ان ان گفت که گفتگوهای ایران و اتحادیه اروپا در روز چهارشنبه بر روی نکات کلیدی از جمله سطوح غنی سازی هسته ای و همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی متمرکز بود.

این منبع افزود: به نظر می رسد گفتگوی دو روزه در دوحه بین انریکه مورا، دیپلمات اتحادیه اروپا و علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران، “به تحولات مثبت در بسیاری از موضوعات منجر شده است.”

این منبع که با استناد به هنجارهای طولانی مدت در مورد ارتباطات دولت منطقه ای با رسانه ها خواست نامش فاش نشود، گفت: “محیط فعلی برای کاهش تنش مثبت بوده است.”

مورا در توییتر گفت‌وگوها را «فشار» توصیف کرد و کانی پیشتر در توییتی نوشت که دو طرف «دیدار جدی و سازنده‌ای در مورد طیف وسیعی از موضوعات از جمله «مذاکرات در مورد لغو تحریم‌ها» داشتند – اولویت کلیدی برای تهران، که با شکست مواجه شده است. کاهش تحریم های اتحادیه اروپا و ایالات متحده در سال گذشته.

این نشست یک هفته پس از دیدار کانی با مقامات کشورهای امضا کننده توافق – که به طور رسمی به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می شود – فرانسه، آلمان و بریتانیا برگزار شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز سه‌شنبه قبل از سفر به عمان در دوحه حضور داشت. هم قطر و هم عمان در گذشته نقش میانجی بین ایران و قدرت های غربی را ایفا کرده اند.

ایرانی‌ها با اروپایی‌ها و غیرمستقیم با آمریکایی‌ها گفت‌وگو کرده‌اند، با حمایت قطری‌ها که منجر به تحولات مثبت در بسیاری از مسائل مربوط به دو طرف شده است، به این امید که شتاب مثبتی به برجام با اروپایی‌ها و مسائل زندانیان بدهد. این منبع گفت: با آمریکایی ها.

پس از شکست قبلی تلاش برای احیای برجام و در بحبوحه اعتراضات سراسری در ایران، دولت بایدن در اکتبر 2022 گفت که توافق هسته‌ای “تمرکز ما نیست” اما گفت که آنها متعهد به استفاده از دیپلماسی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هستند. .

اما گفتگوها در اواخر سال گذشته بی سر و صدا از سر گرفته شد و کشورهایی از جمله عمان به عنوان واسطه ایفای نقش کردند. برت مک گورک، یکی از مقامات ارشد دولت، بارها به عمان برای گفتگوهای غیرمستقیم با نمایندگان دولت ایران سفر کرده است.

ایالات متحده همچنین در تلاش است تا آزادی چندین آمریکایی را که در ایران بازداشت شده اند را تضمین کند – چیزی که دولت آن را اولویت اصلی خوانده است. سه آمریکایی به عنوان بازداشتی غیرقانونی در ایران زندانی هستند: سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز. شهاب دلیلی ساکن آمریکا نیز بازداشت شده است.

در گذشته، یکی از جنبه های معامله احتمالی برای بازداشت شدگان، آزادسازی میلیاردها دلار از دارایی های مسدود شده ایران از کره جنوبی بود. ایران از کره جنوبی خواسته بود 7 میلیارد دلار از وجوه مسدود شده در بانک های کره جنوبی تحت تحریم های آمریکا را آزاد کند.

در اقدامی که می‌توان آن را اقدامی برای اعتمادسازی تلقی کرد، ایالات متحده معافیت‌هایی را تصویب کرد که اجازه می‌دهد 2.7 میلیارد دلار از عراق به بانک‌های ایرانی انتقال داده شود، اقدامی که متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا آن را «مطابق با تراکنش‌های انجام‌شده – بازگشت به عقب» خواند. چند سال.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هفته گذشته گفت که تهران «چند هفته پیش» از طریق عمان با آمریکا پیام‌هایی مبادله کرده است، اما گفته است که دولت او هیچ مذاکره‌ای برای توافق موقت یا ترتیبات جدید برای جایگزینی برجام انجام نمی‌دهد.

دولت ترامپ در سال 2018 از توافق مهم خارج شد و ایران به طور فزاینده ای برنامه هسته ای خود را با نقض توافق توسعه داده است.

یکی از محورهای گفتگو با مقامات ایرانی محدود کردن غنی سازی اورانیوم این کشور بوده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی در ژوئن اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده این کشور در سه ماه بیش از یک چهارم افزایش یافته است.

غنی سازی رسمی اورانیوم ایران در حال حاضر با خلوص 60 درصد است. در نظر گرفته می شود که اورانیوم با درجه تسلیحات بالای 90 درصد غنی شده باشد.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبرdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliancesدانشگاهdigital currency tutorial