رئیس حقوق بشر سازمان ملل هشدار داد هائیتی “در آستانه پرتگاه” است |

کمیساریای عالی گفت که دولت هائیتی پس از چندین دهه “فساد سیستماتیک و معافیت از مجازات گسترده” که منجر به فلج فعلی کشور شده است، باید تعهدی قاطع به پاسخگویی و حاکمیت قانون ارائه دهد.

او هائیتی به بدترین وضعیت حقوق بشر و بشردوستانه در دهه های اخیر سقوط کرده است. او تاکید کرد که باید راه حل های فوری برای این “بحران طولانی و چند وجهی” پیدا شود.

امنیت ویرانگر

“مردم با سلاح گرم کشته می شوند، آنها می میرند زیرا به آب آشامیدنی سالم، غذا، مراقبت های بهداشتی دسترسی ندارند، زنان بدون مجازات مورد تجاوز گروهی قرار می گیرند. سطوح ناامنی و وضعیت وخیم انسانی برای مردم هائیتی ویرانگر بوده است. ترک گفت.

طی دو ماه گذشته، باندهای مسلح به شدت دسترسی به ترمینال اصلی سوخت کشور و بنادر دریایی را مسدود کرده اند و دسترسی به آب آشامیدنی، غذا و دارو را به شدت با مشکل مواجه کرده اند.

ناامنی غذایی در حال افزایش است و 4.7 میلیون نفر – تقریبا نیمی از جمعیت – با گرسنگی حاد مواجه هستند. بهداشت ضعیف و کمبود منابع آب سالم منجر به شیوع کنترل نشده وبا شده است.

تا به امروز، 2600 مورد مشکوک به وبا گزارش شده است که نیمی از آنها کودک بودند و ده ها نفر جان خود را از دست دادند.

خشونت باندها در سرتاسر پایتخت و سایر مناطق کشور گسترش می یابد.

ده ها کشته

در اواسط اکتبر بیش از 71 نفر کشته شدند، 12 زن مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند و صدها نفر از ساکنان مجبور به ترک خانه های خود شدند، در نتیجه جنگ های چمن بین باندهای رقیب در Croix-des-Bouquets. به گفته سرویس حقوق بشر دفتر یکپارچه سازمان ملل در هائیتی (BINUH) یکی از کمون های اصلی منطقه شهری پورتو پرنس است.

کمیساریای عالی گفت: «آدم ربایی و خشونت جنسی توسط اعضای باند به عنوان سلاح برای ایجاد درد شدید و ایجاد ترس در بین مردم استفاده می شود.

نیاز مبرمی برای مقابله با علل ریشه ای نابرابری و خشونت وجود دارد، از جمله عواملی که توسعه کشور را برای چندین دهه فلج کرده است.

آخرین قطعنامه 2653 (2022) شورای امنیت که ماه گذشته تصویب شد، ایجاد یک رژیم تحریمی است که افراد و نهادهایی را هدف قرار می دهد که درگیر یا حمایت از فعالیت ها و خشونت هستند – همراه با تحریم تسلیحاتی هدفمند جنایتکارانه – گام مهمی است. ترک.

واکنش خشونت آمیز به اعتراضات

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، OHCHR اشاره کرد که صدها هزار نفر از اواخر ماه اوت در اعتراض به سیاست های دولت، افزایش هزینه های زندگی و افزایش ناامنی تظاهرات کرده اند و افزود که بر اساس اطلاعات دریافتی، حداقل 54 نفر در جریان اعتراضات کشته شده اند. که اغلب آنها به دلیل استفاده نامتناسب از زور توسط افسران پلیس است.

قتل رهبران سیاسی برجسته و غیرنظامیان نیز با خشونت ثبت شده است.

وی گفت: «پلیس باید اصول احتیاط، ضرورت و تناسب را همیشه هنگام توسل به زور رعایت کند.» ترک. تحقیقات سریع، کامل و مؤثر باید انجام شود و کسانی که مسئول استفاده غیرضروری یا نامتناسب از زور هستند باید پاسخگو باشند.»

تعلیق بازگشت اجباری: گراندی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد

با توجه به این بحران، آژانس پناهندگان سازمان ملل روز پنجشنبه از کشورهای منطقه و فراتر از آن خواست تا بازگشت اجباری هائیتی ها به کشورشان را متوقف کنند.

فیلیپو گراندی، کمیساریای عالی پناهندگان، گفت: با توجه به وضعیت کنونی، من از همه کشورها می‌خواهم در همبستگی با هائیتی بایستند و از آنها می‌خواهم که هائیتی‌ها را به کشوری که بسیار شکننده است بازنگردانند.

زنان، کودکان و مردان هائیتی که در خارج از کشور هستند و به هائیتی بازگشته اند ممکن است با خطرات تهدید کننده امنیت و سلامتی و آوارگی بیشتر در داخل کشور مواجه شوند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) گفت که انتقال اجباری افراد به مکانی که ممکن است با خطر آزار و اذیت، شکنجه یا سایر آسیب های جدی یا جبران ناپذیر مواجه شوند، به منزله «بازگشت» است که صراحتاً بر اساس قوانین بین المللی پناهندگان و حقوق بشر ممنوع است.

قوانین بین المللی همچنین اخراج دسته جمعی و بازداشت خودسرانه مرتبط با آن را ممنوع می کند.

گروه مشاوره ECOSOC “عمیقا نگران” است

گروه مشاوره موقت در هائیتی که زیر چتر شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC) تشکیل جلسه می دهد نیز بیانیه ای صادر کرد و از جامعه بین المللی خواست فورا از تلاش های این کشور برای ارائه کمک های نجات دهنده به افراد نیازمند حمایت کند.

این گروه گفت: «ما نگران هستیم که ادامه محاصره باندهای مسلح جاده‌ها، بنادر و پایانه نفتی منجر به مرگ‌های قابل پیشگیری بسیاری به دلیل عدم دسترسی به آب سالم و بهداشت مناسب، مراقبت‌های بهداشتی اولیه و غذا شود». از 21 کشور مربوطه

“زنان باردار و نوزادان آنها به طور قابل توجهی در معرض خطر هستند. اکثر خانوارهای فقیر که قبلاً به دلیل تورم و مشاغل کم درآمد آسیب پذیر شده اند، همچنان به طور نامتناسبی رنج می برند. به طور نگران کننده ای، گرسنگی در محله سیته سولیل پایتخت به سطح فاجعه باری رسیده است.

این گروه گفت که از تلاش‌های دولت، با حمایت سازمان ملل متحد و همچنین سایر جامعه مدنی بین‌المللی، ملی و محلی، برای رسیدگی به نیازهای بشردوستانه جمعیت و ایجاد یک واکنش مؤثر وبا بر اساس تجربه مقامات ملی استقبال می‌کند. و تخصص.»

اعضا خواستار همبستگی بیشتر با مردم هائیتی و حمایت از واکنش بشردوستانه و وبا در هائیتی شدند، از جمله با مشارکت در طرح واکنش بشردوستانه هائیتی 2022 که تنها 36 درصد از 373.2 میلیون دلار مورد نیاز خود را دریافت کرده است.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

پاربرگ سایت

Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهاندانشگاهdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency tutorial