سفر به فیلیپین: جزایر خوش منظره پالاوان را با یک قایق ماهیگیری سنتی کاوش کنیدCNN

پالاوان را “بهترین جزیره جهان” و فیلیپین “آخرین مرز تنوع زیستی” نامیده اند.

این جزیره دورافتاده که در لبه جنوب غربی مجمع الجزایر نشسته است، ناامید کننده نیست.

از خلیج معروف جهانی ال نیدو گرفته تا مکان‌های غواصی در جزیره کورون، مسافران صخره‌های آهکی شگفت‌انگیزی، خرابه‌های جنگ جهانی دوم، رودخانه‌های زیرزمینی، جنگل‌های بارانی قدیمی، غارها و تالاب‌های اسرارآمیز را خواهند دید.

اگرچه فیلیپین در حال حاضر به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به روی گردشگری بین‌المللی بسته است، کسانی که به دنبال کشف این منطقه زیبا هستند، هنگام سفر ایمن گزینه‌های مختلفی را از سر می‌گیرند.

در حالی که اکثر آنها اقامت در یک کلبه ساحلی روستایی یا هتل مجلل دورافتاده را انتخاب می کنند، راه دیگری برای تجربه جزایر وجود دارد: ماجراجویی دریانوردی.

ادی آگا موس، بنیانگذار شرکت اکتشاف قایق تائو فیلیپین، به سی‌ان‌ان می‌گوید: «این یک راه واقعاً متفاوت برای تجربه پالاوان است – غواصی، ماهی‌گیری، ماهیگیری، سپس اردو زدن (یا در یک کلبه بامبو) در جزایر دورافتاده. مسافرت رفتن.

نیمی از لذت این است که فقط با سرآشپز همراه شوید و یاد بگیرید چگونه آشپزی کنید، نارگیل آسیاب کنید، از پشت قایق ماهی بگیرید. این یک ماجراجویی است.»

آقا موس که در اصل اهل کوه‌های شمال فیلیپین است، برای اولین بار در سال 1999 از پالاوان بازدید کرد.

او که مجذوب مناظر ساحلی و سبک زندگی شده بود، بارها و بارها برای کاوش در جزایر دورافتاده به عقب رفت، جایی که در دهکده های ماهیگیری اقامت کرد و در مورد میراث عشایری آنها آگاهی یافت.

آقاموس در سال 2005، قبل از اینکه ال نیدو جاده‌ها، برق یا بنادر را آسفالت کند، برای همیشه جابه‌جا شد – و به زودی فرصتی را پیدا کرد.

در آن زمان، او می‌گوید ال نیدو چندین سفر یک روزه قایق‌رانی داشته است، اما چیزی که مسافران را در فرهنگ جزیره غوطه‌ور کند.

تائو فیلیپین فرصت های آموزشی و شغلی را به مردم محلی ارائه می دهد.

علاوه بر این، بیشتر گردش‌ها دقیقاً همان مسیرها را دنبال می‌کردند که منجر به ترافیک در مکان‌های دیدنی اصلی می‌شد.

او می‌گوید: «کل ایده این بود که چگونه می‌توان تجربه خام و واقعی را برای مسافران به دست آورد – زمان زیادی طول می‌کشد تا به ال نیدو و حتی بیشتر به کورون برسیم، اما ما می‌خواستیم فرهنگ جزایر را نشان دهیم.

“خیلی زیباست. اگر حساب کنید، بیش از 700 جزیره در سراسر این منطقه وجود دارد.

بعداً در همان سال، او تائو فیلیپین را تأسیس کرد، که به ارائه اکسپدیشن‌های جزیره‌ای بی‌زحمت با خدمه گروهی از «پسران گمشده» افتخار می‌کند – به این دلیل که بسیاری از آنها تحصیل یا فرصت‌های شغلی نداشتند.

آقاموس می گوید: «مردم واقعاً با مشکل مواجه بودند، زیرا صنعت بزرگ ماهیگیری در حال فروپاشی بود، بنابراین ما ماهیگیران جوان را استخدام کردیم و آنها را آموزش دادیم تا در قایق های ما به عنوان خدمه، آشپز و رهبر تور کار کنند.

ما در 15 سال گذشته حدود 150 تا 200 مرد جوان – احتمالاً بیشتر – را از این جزایر مختلف آموزش داده‌ایم… برخی در قایق‌ها کار می‌کنند، برخی دیگر در مزرعه ما (مراقبت از) دام‌ها، نجاری، ساختمان‌سازی یا آشپزخانه کار می‌کنند.

با رشد شرکت، افراد بیشتری را از روستاهای محلی استخدام کرد، از جمله زنانی که اغلب به عنوان آشپز، ماساژور، کمک آشپزخانه، خانه دار، خیاط، باغبان، کشاورز و مدیر کمپ کار می کنند.

اردوهای ما توسط زنان اداره می شود. ما به آرامی زنان بیشتری را جذب می کنیم. در حال حاضر ما حدود 60 روستای اطراف مزرعه تائو را استخدام می کنیم.

این عملیات اکنون 10 برابر بزرگ‌تر از 15 سال پیش است، بنابراین ما توانسته‌ایم از اکوسیستم، اقتصاد و توسعه آن حمایت کنیم، که بخشی از کل فلسفه گردشگری ما است.»

تائو چندین گزینه مسیر مختلف را ارائه می دهد، اما یکی از محبوب ترین آنها سفر پنج روزه Paraw است.

سفر جزیره پرش با یک قایق بادبانی چوبی سنتی انجام می شود که ساخت آن دو سال به طول انجامید.

سفرهای تائو روی یک قایق بادبانی چوبی سنتی انجام می شود.

آقاموس می‌گوید: «ما می‌خواستیم تا حد امکان سنتی باشد، بنابراین زمان زیادی طول کشید تا صنعتگرانی را پیدا کنیم که هنوز تکنیک‌ها و مواد را می‌دانند.

در پایان تنظیماتی از جمله اضافه کردن نقش‌های هنری قبیله‌ای و نصب دو موتور انجام دادند.

او می‌گوید از آنجایی که قایق بسیار بزرگ است، آنها به موتورهایی نیاز داشتند تا بتوانند قبل از تاریک شدن هوا به جزایر بروند و بدون باد حرکت کنند.

پاراوها که به خاطر بدنه کم عمق U شکل، بادبان‌های بزرگ، قایق‌های دوتایی و قایق‌های کاوشگر معروف هستند، نوعی قایق بانگکا هستند – کشتی‌های ماهیگیری که زمانی در آب‌های پالاوان رایج بودند.

اما وقتی موتورها در دسترس قرار گرفتند، قایق های بادبانی قدیمی در دهه 1960 از مد افتادند.

“این نوعی کمک ما به این سنت است – قبل از موتورها چگونه بود. این همان چیزی است که بسیاری از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ روستاییان به احتمال زیاد به عنوان ماهیگیر کوچ نشین به پالاوان آمده اند.» او می افزاید.

این کشتی که Balatik نام داشت در سال 2014 آغاز به کار کرد و به سرعت در بین جزیره نشینانی که سبک قایق باستانی را تشخیص دادند، مشهور شد.

با 74 فوت طول، Balatik بزرگترین قایق بانگکا با بادبان در فیلیپین است که آگا موس می داند و می تواند همزمان از 25 مهمان و 10 خدمه پذیرایی کند.

در سفر پاراو از ال نیدو به کورون، یا برعکس، مسافران معمولاً بیشتر روز را در بالاتیک قایقرانی می‌کنند، سپس به جزیره‌ای می‌روند تا قبل از غروب آفتاب برسند.

در طول مسیر، قایق در خلیج‌های دیدنی توقف می‌کند تا مهمانان بتوانند در اطراف صخره‌های مرجانی غواصی کنند، از صخره بپرند، در ساحل آویزان شوند، شنا کنند، ماهی بگیرند یا لاک‌پشت‌های دریایی را ببینند.

تور سفر تائو پاراو شامل توقف در خلیج‌های دیدنی و صخره‌های مرجانی است.

آقاموس می‌گوید: در حین غواصی یا استراحت در عرشه قایق، مسافران احتمالاً ماهی‌های مختلف و حیات دریایی مانند کوسه‌های نهنگ و گاوهای دریایی را مشاهده خواهند کرد.

اخیراً، کوسه‌های نهنگ بیشتری را می‌بینیم – در حال حاضر تعداد بیشتری از کوسه‌های نهنگ نسبت به اوایل دهه 2000 مشاهده شده است. و همچنین لاک پشت های بیشتری را می بینیم که برای تخم گذاری به سواحل می آیند.”

هر شب، قایق در یک کمپ جزیره متفاوت در طول مسیر لنگر می اندازد، جایی که مسافران فرصتی برای تعامل با روستاییان محلی دارند.

آقاموس می‌افزاید: «ما گاهی برای خرید لوازم و تجربه زندگی روستایی به روستاها می‌رویم، اما نمی‌خواهیم مداخله کنیم و سبک زندگی آنها را نمایشی کنیم – ما مراقب این مفهوم «گردشگری» هستیم.

پس از سه روز جزیره پرش، قایق به مدت دو روز در یکی از دو کمپ اصلی تائو لنگر انداخت: مزرعه تائو در نوک شمال شرقی پالاوان یا کمپ نگی! نگی! در جزیره Mangenguey، نزدیکتر به Coron.

هر دو کمپ توسط تائو فیلیپین طراحی و ساخته شده‌اند و دارای مجموعه‌ای از ساختمان‌های منحصر به فرد بامبو، مناطق غذاخوری، بانوج، کلبه‌های ماساژ، بارهای رنگارنگ و کلبه‌های ساحلی روستایی “Tuka” هستند.

از بین این دو، مزرعه تائو توسعه یافته تر است زیرا به عنوان دفتر مرکزی شرکت دو برابر می شود.

در اینجا، مسافران می توانند درباره معماری بامبو تائو اطلاعات بیشتری کسب کنند، از مراکز آموزشی و آموزشی بازدید کنند، محصولات بومی را برداشت کنند (مانند صبا، تلاقی بین موز و چنار)، یا آشپزی بیاموزند.

آقاموس می گوید: «ما تصمیم گرفتیم که آشپزی ما باید در درجه اول با موادی که در جزایر رشد می کنند درست شود.

بنابراین وقتی مسافران در کمپ اصلی ما توقف می‌کنند، می‌توانند مزرعه و آنچه را که ما پرورش می‌دهیم ببینند، سپس همه آن‌ها را در یک وعده غذایی هفت‌نفره امتحان کنند. غذای ما واقعاً یکی از نکات مهم است.»

Big Dream Boatman یکی دیگر از شرکت‌های تجربه سفر با قایق در پالاوان است.

تائو تنها شرکتی نیست که سفرهای قایق تجربی را در پالاوان ارائه می دهد.

در سال 2016، کریش ریگنو ماسونگ و اولی کاناوان قایقران رویایی بزرگ را راه اندازی کردند، تجربه ای که از دانش صمیمی ماسونگ از جزایر الهام گرفته شده بود.

این دو شریک از پیشینه‌های متفاوتی هستند – ماسونگ در جزیره کولیون در نزدیکی کورون به دنیا آمد و بزرگ شد، در حالی که کاناوان اهل بریتانیا است – اما آنها بر سر اشتیاق مشترک برای ماجراجویی به هم متصل هستند.

در حالی که در سال 2016 از طریق Palawan سفر می کرد، Canavan از Coron بازدید کرد و یک قایق کرایه کرد تا جزایر را بدون جمعیت ببیند.

در قدم زدن ماسونگ، راهنمای او، که مشتاق بود کاناوان را به تمام جزایر دورافتاده و روستاهای محلی معرفی کند.

ما فقط کلیک کردیم. کاناوان به سی‌ان‌ان تراول می‌گوید، چند ساعت پس از ملاقات با یکدیگر، کریش از رویای بزرگش برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود به من گفت.

ایده؟ ماسونگ امیدوار بود که یک تجارت گردشگری راه اندازی کند که Coron و Palawan را به نمایش بگذارد، “همانطور که شما آن را 20 سال پیش قبل از گردشگران تجربه می کردید، قبل از اینکه آنقدر شلوغ شود.”

من هم می خواستم زندگی ام را تغییر دهم. من از یک خانواده فقیر هستم و می‌خواستم شرکت، خانه شخصی خود را داشته باشم، افراد محلی را استخدام کنم تا بتوانیم زندگی بهتری داشته باشیم.»

این سفر یک روزه به یک ماجراجویی چند روزه تبدیل شد و در پایان، این زوج در حال طراحی یک طرح تجاری با هم بودند.

قایقران رویای بزرگ می خواهد جواهرات پنهان پالاوان را به مسافران نشان دهد.

کاناوان می‌گوید: «مکان‌هایی مانند خلیج باکویت و دریاچه کایانگان (در کورون) بسیار شلوغ هستند زیرا تمام سفرهای یک روزه از یک مسیر و برنامه یکسان پیروی می‌کنند.

بسیاری از مردم متوجه نیستند، اگر فقط 45 دقیقه، یک ساعت، دو ساعت از این مکان‌ها دور شوید، جزایر جادویی، صخره‌های مرجانی، صخره‌هایی برای پریدن و فقط مناظر و جزایر باورنکردنی، دریاها و صخره‌ها را خواهید دید.»

قایقران رویای بزرگ نیز به سنت های ماهیگیری فیلیپین ادای احترام می کند.

آنها دو قایق مدرن بانگکا سفید به نام‌های Yzzabelle & Gavrielle 1 و Yzzabelle & Gavrielle 2 به نام‌های دختران دوقلوی ماسونگ را اداره می‌کنند.

این قایق همچنین دارای یک عرشه فوقانی جادار، تورهایی روی پایه‌های بیرونی برای استراحت و تشک‌های شیک برای آفتاب‌گیران است.

ماسونگ می گوید: «قبل از گردشگری، این قایق ها معمولاً برای ماهیگیری استفاده می شدند. «آنها دو ماشه بزرگ دارند که در واقع برای ایمنی هستند. آنها به حفظ ثبات و تعادل قایق در مواقع بد آب و هوا کمک می کنند.

«در پالاوان، زندگی همیشه حول دریا می چرخد. ما ماهیگیری می کنیم، ما قایق می شویم، همه ما توسط آب به هم متصل هستیم.

Big Dream Boatman سه مسیر مختلف را ارائه می دهد – El Nido به Coron، Coron به El Nido یا اطراف Coron – و هر کدام از سه تا چهار روز طول می کشد.

Big Dream Boatman سه مسیر مختلف را در Palawan ارائه می دهد.  عکس جکسون گرووز/Journeyera.com

در روز، مسافران می توانند به ماهیگیری با نیزه، غواصی، آشنایی با سنت های بومی، کاوش در دهکده های ماهیگیری و آشنایی با خدمه بروند.

ماسونگ می‌گوید یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی، باغ مرجان است.

ما این جزیره بسیار معروف و زیبا به نام باغ مرجانی را داریم که دارای یک صخره بزرگ خانه است – حدود 1500 متر طول. مرجان های رنگارنگ زیبا و ماهی های زیادی برای دیدن دارد.»

او می گوید مسافران اغلب می توانند گاوهای دریایی را در نزدیکی جزیره بوسوانگا ببینند و با روستاییان جزایر پانلایتان، پاس یا بوآلوانگ بسکتبال بازی کنند.

کاروان می افزاید: «این تعاملات واقعی است که با شما همراه می شود. “این می تواند لبخند یک نفر باشد که شما هرگز فراموش نمی کنید – و اینگونه است که شما در مورد یک کشور کامل فکر می کنید.”

عصر می‌آید، مسافران در کلبه‌های ساحلی بامبو می‌مانند یا چادر برپا می‌کنند و در شن‌های جزیره‌ای دورافتاده کمپ می‌زنند، جایی که اغلب آتش می‌گیرند، داستان‌هایی را به اشتراک می‌گذارند، ستارگان را تماشا می‌کنند و سپس با ریتم دریا به خواب می‌روند.

کاناوان می گوید: “شما تنها مردم بسیاری از این جزایر هستید و نمی توانید درک کنید که چقدر زیبا است.” ماسه خیلی سفید است، دریا خیلی آبی است، غروب خورشید عالی است.»

یادداشت سردبیر: عکس‌هایی که این داستان را نشان می‌دهند قبل از وضعیت بهداشتی در حال انجام گرفته شده‌اند و دستورالعمل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی فعلی را منعکس نمی‌کنند.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبرdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliancesدانشگاهdigital currency tutorial