ناسا پرتاب موشک آرتمیس ماه را دوباره به دلیل نشت سوخت به تعویق انداخت

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

ناسا روز شنبه تلاش دوم را برای برداشتن موشک 30 طبقه جدید خود از زمین و ارسال کپسول آزمایشی بدون خدمه خود به سمت ماه پس از اینکه مهندسان متوجه نشت سوخت شدند، لغو کرد.

در حالی که حدود میلیون‌ها نفر در سراسر جهان و صدها هزار نفر در سواحل مجاور منتظر پرتاب تاریخی سیستم پرتاب فضایی عظیم (SLS) بودند، در حالی که هیدروژن مایع فوق‌سرد به داخل پمپ می‌شد، نشتی در نزدیکی پایه موشک مشاهده شد.

ناسا در بیانیه ای گفت: «مدیر پرتاب از پرتاب آرتمیس I امروز چشم پوشی کرد. “تلاش های متعدد عیب یابی برای رسیدگی به منطقه نشت… مشکل را برطرف نکرد.”

اگرچه منطقه اطراف محل پرتاب برای عموم بسته بود، تخمین زده می‌شود که 400000 نفر در آن نزدیکی جمع شده بودند تا قوی‌ترین وسیله‌ای که ناسا تا به حال به فضا پرتاب کرده است را ببینند و بشنوند.

تلاش اولیه برای پرتاب در روز دوشنبه نیز پس از اینکه مهندسان متوجه نشت سوخت شدند و یک حسگر نشان داد که یکی از چهار موتور اصلی موشک خیلی داغ است، متوقف شد.

اوایل روز شنبه، چارلی بلک ول تامپسون، مدیر پرتاب، مجوز آغاز پر کردن مخازن موشک با سوخت برودتی را صادر کرد.

قرار بود حدود سه میلیون لیتر هیدروژن و اکسیژن مایع فوق سرد به فضاپیما پمپ شود، اما این فرآیند به زودی با مشکلاتی مواجه شد.

هیچ تاریخ جدیدی برای آزمایش دیگری بلافاصله اعلام نشد.

پس از آخرین تاخیر، فرصت های پشتیبان در روز دوشنبه یا سه شنبه وجود دارد. پس از آن، به دلیل موقعیت ماه، پنجره پرتاب بعدی تا 19 سپتامبر نخواهد بود.

هدف از ماموریت آرتمیس 1 بررسی این موضوع است که آیا کپسول اوریون، که در بالای موشک SLS قرار دارد، برای حمل فضانوردان در آینده ایمن است.

مانکن های مجهز به حسگر برای فضانوردان در این ماموریت ایستاده اند و سطح شتاب، ارتعاش و تشعشع را ثبت می کنند.

خواهر دوقلوی آپولو

چند روز طول می کشد تا فضاپیما به ماه برسد و در نزدیکترین فاصله حدود 60 مایل (100 کیلومتر) پرواز کند. این کپسول موتورهای خود را برای رسیدن به مدار رتروگراد دور (DRO) در 40000 مایلی فراتر از ماه روشن می کند، که یک رکورد برای فضاپیمایی است که دارای رتبه بندی برای حمل انسان است.

انتظار می‌رود این سفر حدود شش هفته طول بکشد و یکی از اهداف اصلی آن آزمایش سپر حرارتی کپسول است که با قطر 16 فوت بزرگترین کپسول ساخته شده است.

در بازگشت به جو زمین، سپر حرارتی باید سرعت 25000 مایل در ساعت و دمای 5000 درجه فارنهایت (2760 درجه سانتیگراد) را تحمل کند – تقریباً نیمی از گرمای خورشید.

نام آرتمیس از نام خواهر دوقلوی خدای یونانی آپولو گرفته شده است که اولین ماموریت های ماه به نام او نامگذاری شد.

برخلاف مأموریت‌های آپولو، که بین سال‌های 1969 تا 1972 فقط مردان سفیدپوست را به ماه فرستادند، در مأموریت‌های آرتمیس، اولین فرد رنگین‌پوست و اولین قدم زن بر سطح ماه مشاهده می‌شود.

یک ممیزی دولتی تخمین می زند که هزینه برنامه آرتمیس تا سال 2025 به 93 میلیارد دلار افزایش می یابد و هر یک از چهار مأموریت اول آن به 4.1 میلیارد دلار در هر پرتاب می رسد.

ماموریت بعدی، آرتمیس 2، فضانوردان را بدون فرود بر سطح ماه به ماه خواهد برد.

خدمه آرتمیس 3 قرار است در اولین فرصت در سال 2025 روی ماه فرود بیایند و ماموریت های بعدی شامل ایستگاه فضایی ماه و حضور پایدار در سطح ماه می شود.

به گفته بیل نلسون، رئیس ناسا، یک سفر خدمه به سیاره سرخ با اوریون، که چندین سال طول می کشد، می تواند تا پایان دهه 2030 انجام شود.

(AFP)

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

پاربرگ سایت

Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهاندانشگاهdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency tutorial