کارشناس حقوق سازمان ملل هشدار داد که تخریب فرهنگی در اوکراین توسط نیروهای روسی برای سال ها طنین انداز خواهد بود |

مانند سایر درگیری‌ها، ما در حال حاضر شاهد آشکار شدن رنج در اوکراین هستیم به نظر می رسد که تمام نمی شود و ما نمی توانیم متوقف شویم،الکساندرا زانتاکی، گزارشگر ویژه حقوق فرهنگی گفت.

زیر سوال بردن و انکار هویت و تاریخ اوکراین به عنوان توجیهی برای جنگ، نقض حق تعیین سرنوشت اوکراینی ها و حقوق فرهنگی آنهاست.

«خودشناسي بيان اصلي اين حقوق است و همه بحث‌ها، از سوي دولت‌ها و در رسانه‌هاي اجتماعي، بايد به آن احترام بگذارند.»

او گفت که از دست دادن قابل توجه میراث فرهنگی در حال حاضر، و تخریب آثار فرهنگی، برای هویت اوکراینی ها و اقلیت ها در داخل کشور نگران کننده است و بر بازگشت به یک جامعه چند فرهنگی صلح آمیز پس از پایان جنگ تأثیر می گذارد.

موزه ها زیر آتش

خانم. زانتاکی نگرانی خود را از آسیب وارد شده توسط نیروهای روسی به مراکز شهرها، مکان‌های فرهنگی، بناهای تاریخی و موزه‌ها که مجموعه‌های مهمی را در خود جای داده‌اند، ابراز کرد.

اینها همه بخشی از هویت مردم اوکراین هستند. از دست دادن آنها تأثیری پایدار خواهد داشت.» کارشناس گفت او نگرانی آژانس فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو را در مورد وجود یک تهدید وجودی برای کل زندگی فرهنگی اوکراین ابراز کرد.

این کارشناس گفت که حقوق فرهنگی همه افراد – اوکراینی‌ها، روس‌ها و سایر اعضای اقلیت‌های ساکن در اوکراین، فدراسیون روسیه و دیگران – باید کاملاً رعایت و محافظت شود.

“در حالی که نبردها ادامه دارد، ما کاملاً ناتوان نیستیم،او گفت. فراتر از یادآوری این نکته که قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی و حقوق بشر باید با دقت توسط همه طرف‌های درگیر اعمال شود. ما باید اطمینان حاصل کنیم که فرهنگ به ما کمک می کند تا کرامت خود را حفظ کنیم و به عنوان وسیله ای برای پیگیری و دامن زدن به جنگ استفاده نشود..

او ادامه داد: “ما اغلب نمی سنجیم که صلح حقوق فرهنگی چقدر می تواند مخرب باشد.”

تلاش علیه آزادی های دانشگاهی و هنری، حقوق زبانی، جعل و تحریف حقایق تاریخی، تحقیر هویت ها و نفی حق تعیین سرنوشت، منجر به انحطاط بیشتر و دامن زدن به درگیری های آشکار می شود.

این کارشناس از بسیاری از متخصصان فرهنگی در اوکراین که به حفاظت از میراث کشور اختصاص داده شده اند، که از بیان هنری قدرتمند در برابر جنگ و به نفع صلح استفاده می کنند، ادای احترام کرد.

“پشیمانی” از تلافی

گزارشگر ویژه همچنین از حذف بی رویه هنرمندان روسی از رویدادهای فرهنگی ابراز تاسف کرد.

من از محدودیت‌های متعددی که هنرمندان روسی را در تلافی اقدامات دولت روسیه و همچنین از برنامه‌زدایی برخی آثار هنری چند صد ساله نویسندگان یا آهنگسازان روسی اعمال می‌کنند، ناراحت هستم.»

خانم. زانتاکی به گزارش‌هایی اشاره کرد که نشان می‌دهد موسیقیدان‌های روسی از اجرا یا شرکت در مسابقات ممانعت به عمل می‌آیند، و از هنرمندان روسی خواسته می‌شود که علناً طرفداری کنند.

«به‌ویژه در این وضعیت غیرانسانی‌زدایی مداوم، فرهنگ و حقوق فرهنگی باید قابل مشاهده و مشهود برای انسانیت، همدلی و همزیستی مسالمت آمیز باشد.او گفت.

گزارشگران ویژه سازمان ملل کارشناسان مستقلی هستند که توسط شورای حقوق بشر منصوب می شوند. آنها نه کارکنان سازمان ملل هستند و نه از سوی سازمان ملل برای کارشان حقوق می گیرند.

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

تماس با ما