نظر | تلسکوپ وب (برخی از) ایمان من به بشریت را احیا کرد

تلسکوپ فضایی جیمز وب یک پیروزی است. این قوی‌ترین تلسکوپ فضایی است که تا به حال ساخته شده است، می‌تواند تقریباً به آغاز زمان نگاه کند، و اگر نگوییم درک بشر از اساسی‌ترین سؤالات درباره هستی را متحول خواهد کرد: چگونه جهان به این شکل که هست تبدیل شد؟ آیا دنیای ما تنها دنیایی است که زندگی دارد؟ همچنین، درخواست یک دوست، آیا جایی در این نزدیکی وجود دارد که بتوانیم به آنجا فرار کنیم؟

واقعا همین باید کافی باشه اما بعدازظهر سه‌شنبه، من یک جلسه توجیهی رسانه‌ای را تماشا کردم که در آن تیم تلسکوپ در مورد تصاویر و داده‌های اولیه پرفروش دستگاه تحقیق کرد. شور و شوق آنها مسری بود.

تلسکوپ وب ده‌ها سال در حال ساخت بود، پروژه‌ای که با تأخیرهای متعدد و گرانی هزینه‌ها همراه بود. اما از زمانی که سال گذشته در روز کریسمس به فضا پرتاب شد، تقریباً از تمام انتظاراتی که ناسا از آن داشت فراتر رفت.

این اولین تصاویر بسیار بیشتر از یک پیروزی برای علم هستند. موفقیت وب مانند گواهی بر بهترین های ما است – پشتکار، نبوغ، دقت، باز بودن، همکاری جهانی، نهادها، تعهد به برتری، اکتشاف و جاه طلبی رویایی. در زمانه ای دیگر، تلسکوپ یکی از آن نقاط عطف است که باید تخمین شما را از توانایی گونه ما تقویت کند.

این یک غلبه بر روح انسان است.

اریک اسمیت، دانشمند ارشد پروژه وب می‌گوید: «بسیاری از مردم گاهی اوقات عکس‌هایی از فضا می‌بینند و این باعث می‌شود احساس کوچکی کنند. “وقتی این عکس ها را می بینم، احساس قدرتمندی در من ایجاد می کنند.” او گفت که آنها باعث ایجاد غرور در انسانیت می شوند – که وقتی بخواهیم می توانیم انجام دهیم که” جین ریگبی، دانشمند عملیات پروژه، گفت که وقتی اوایل امسال متوجه شد که تلسکوپ از مشخصات فنی بهتری برخوردار است، “رفتم و گریه زشتی کشیدم.” او گفت که عملکرد آن نمونه‌ای از این است که «افراد در دنیایی از هم گسیخته موفق می‌شوند کاری را به درستی انجام دهند تا عظمتی را که در بیرون وجود دارد ببینند».

من گریه نمیکنم. داری گریه میکنی!

من را ببخش اگر کمی زودباور به نظر می رسم. من می‌دانم که ناسا مدت‌هاست که یک بازاریاب خبره برای خود بوده است، و انتشار اولین عکس‌های وب در این هفته، نشانه‌های روابط عمومی پرتاب اپل را داشت.

اما اثبات تلسکوپ در عکس های آن است. قبلاً تصاویری از کیهان به‌عنوان تماشایی که تا به حال دیده‌ایم تولید کرده است – با عکس فراموش‌نشدنی تلسکوپ هابل از سحابی عقاب، معروف به «ستون‌های آفرینش» یا نماهای نزدیک از همسایگان سیاره‌ای ما که توسط تلسکوپ هابل گرفته شده است. ماموریت های ویجر

به تصویر آن از خوشه کهکشانی معروف به SMACS 0723 نگاه کنید. در قسمتی از آسمان به ظاهر تاریک به اندازه “یک دانه شن که در طول بازو نگه داشته شده است”، همانطور که انتشار خبری ناسا بیان کرد، وب آسمان را کاملاً مملو از کهکشان ها نشان می دهد. برخی از آنها زمانی که جهان کمتر از یک میلیارد سال سن داشت ظاهر شدند. این تصویر به قدری با جزئیات فوق‌العاده است که می‌توان کهکشان‌ها را قوس و خم کرد – اثری که توسط میدان گرانشی کهکشان‌ها در حال تاب برداشتن نور، که انیشتین برای اولین بار آن را شناسایی کرد، ایجاد می‌شود.

در تصویری دیگر، تصویری از سحابی کارینا که تقریباً 8000 سال نوری از ما فاصله دارد، وب می‌تواند از میان غبار کیهانی ببیند تا ستاره‌های منفرد را هنگام تولد نشان دهد – فرآیندی اساسی از جهان که دانشمندان اطلاعات کمی درباره آن دارند.

همه اینها، و اپراتورهای وب هنوز تلسکوپ را به جایی نزدیک به محدودیت هایش فشار نداده اند. اسمیت گفت: «ما در حال اکتشافات هستیم و واقعاً هنوز شروع به تلاش نکرده‌ایم.

یکی از دلایلی که اخترشناسان در مورد وب بسیار هیجان زده هستند این است که برای نگاه کردن به آسمان به روشی بدیع طراحی شده است. بسیاری از تلسکوپ ها عمدتاً به همان روش محدودی که چشمان ما به جهان نگاه می کنند – آنها فقط طیف مرئی نور را می گیرند.

اما از آنجایی که جهان در حال انبساط است، دورترین اجرام از زمین با بالاترین سرعت از ما دور می‌شوند – که باعث می‌شود نور آن اجرام به فراسوی طیف مرئی به طیف فروسرخ “انتقال قرمز” پیدا کند. تلسکوپ فضایی هابل که در سال 1990 پرتاب شد، همچنین قادر به جمع آوری نور مادون قرمز است، اما در انجام این کار بسیار کند است. تصاویر هابل از دورترین اجرام کیهان به تلسکوپ نیاز داشت تا هفته ها به همان نقطه از آسمان نگاه کند. از آنجایی که تصویربرداران اصلی تلسکوپ جدید برای نور مادون قرمز طراحی شده‌اند، می‌تواند در چند ساعت چیزی را که هابل در هفته‌ها می‌تواند ثبت کند.

تلسکوپ وب برای حمل سوخت کافی برای دوام یک ماموریت 10 ساله طراحی شده بود، اما ناسا این هفته گزارش داد که کمال پرتاب و استقرار آن باعث شده تا پیشران کافی برای دو برابر شدن زمان عملیاتی آن باقی بماند. تقریباً از هر مشخصات طراحی دیگری نیز بهتر عمل کرده است – اپتیک آن واضح تر، سیستم هدایت دقیق تر، آینه تمیزتر، ابزار آن حساس تر است. همه اینها به آن اجازه می‌دهد تا به فضا «عمیق‌تر، سریع‌تر» از آنچه برای آن طراحی شده نگاه کند.

وب در دهه های آینده چه چیزی می تواند کشف کند؟ در میان سؤالات دیگر، روشن خواهد شد که چه زمانی، چگونه و چرا ستارگان، کهکشان ها، عناصر سنگین، منظومه های سیاره ای و دیگر چیزهایی که ما واقعاً به آنها نیاز داریم، در کیهان شروع به شکل گیری کردند.

همچنین انتظار می رود که درک ما از سیارات فراخورشیدی را که سیاراتی خارج از منظومه شمسی ما هستند، متزلزل کند. با تجزیه و تحلیل نوری که از این جهان های دور می گذرد، دانشمندان می توانند چیزهایی مانند ترکیب شیمیایی جو سیارات فراخورشیدی، آب و هوا و الگوهای فصلی را مطالعه کنند و شاید حتی اجزای سازنده حیات را در جاهای دیگر بیابند. یکی از اولین نتایج آن، بررسی سیاره ای به نام WASP-96 b است که در فاصله 1150 سال نوری از ما قرار دارد. شواهدی برای وجود آب، ابرها و مه در این سیاره یافت شد.

چه کسی این اکتشافات را انجام خواهد داد؟ این چیز شگفت انگیز دیگری در مورد وب است: این یک نوآوری است که متعلق به همه ماست. این تلسکوپ محصول یک تلاش جهانی است – ناسا برای ساخت آن با آژانس‌های فضایی کانادا و اروپا همکاری کرد. محققان از سراسر جهان می‌توانند برای استفاده از تلسکوپ برای تحقیقات خود درخواست دهند و تمام داده‌هایی که این تلسکوپ جمع‌آوری می‌کند در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

امبر استراون، معاون دانشمند پروژه وب برای ارتباطات گفت: «این تلسکوپی برای جهان است.

من مطمئن نیستم که ما لیاقتش را داریم. اما من نمی توانم صبر کنم تا ببینم با آن چه چیزی کشف می کنیم.

فرهاد می خواهد با خوانندگان تلفنی چت کنید. اگر مایلید با یک ستون نویس نیویورک تایمز در مورد هر چیزی که در ذهنتان است صحبت کنید، لطفاً این فرم را پر کنید. فرهاد چند خواننده را برای تماس انتخاب می کند.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

پاربرگ سایت

Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهاندانشگاهdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency tutorial